Забруднення України мінами: наслідки для продовольчого та енергетичного ринку
Суспільство
Сьогодні понад 20% території України вважається потенційно забрудненою мінами, що впливає на життя понад 6 мільйонів осіб. Про це повідомив Пол Геслоп, керівник Програми протимінної діяльності ПРООН в Україні.
“Кожна людина на цій планеті платить більше за їжу та енергію через війну в Україні. І зменшення цін безпосередньо залежить від повернення земель у використання, що неможливо без очищення від мін”
, – зазначив Геслоп.
Забруднені території охоплюють близько 139 000 квадратних кілометрів. Для розмінування застосовуються новітні технології, такі як супутникові зйомки, дрони та штучний інтелект. Серед основних викликів у цій сфері – брак кваліфікованого персоналу, значна міграція населення, нестача фінансування та нерегулярна допомога від донорів. Хоча донори пообіцяли виділити понад $1 мільярд на протимінну діяльність, для ефективного очищення територій потрібно значно більше ресурсів.
У травні цього року держава повернула у використання 660 гектарів сільськогосподарських угідь, очищених від мін, та розпочала роботи на майже 1 350 гектарах. Також у минулому місяці було сертифіковано перший в Україні важкий дистанційний комплекс розмінування “ГАРТ 5100”.