Атаки російських військових на готелі для журналістів: нові дані від RSF
Політика
З 24 лютого 2022 року до 15 березня 2025 року російська армія здійснила 31 удар по 25 готелях в Україні, де проживали журналісти. Цю інформацію наводять у своїй доповіді правозахисники з організації «Репортери без кордонів» (RSF) разом із українською громадською організацією Truth Hound. Експерти вказали на те, що такі атаки мали на меті завадити висвітленню війни.
У доповіді підкреслюється, що в 2022 році удари по готелях були поодинокими, зокрема було зареєстровано лише вісім атак. Однак, починаючи з другої половини 2023 року, кількість нападів на готелі, де зупиняються цивільні особи та журналісти, почала зростати. Так, у 2023 році відбулося п’ять атак на готелі, у 2024 році – 14, а ще чотири удари зафіксовано лише за перші два місяці 2025 року.
Результати атак на журналістів
Внаслідок цих обстрілів постраждали 25 співробітників ЗМІ, серед яких семеро отримали поранення. У 2024 році через атаку на готель у Краматорську загинув радник з питань безпеки Reuters Раян Еванс.
«Напади на цивільну інфраструктуру порушують міжнародне гуманітарне право і є воєнними злочинами. Винні мають бути притягнуті до відповідальності», – зазначила регіональна менеджерка RSF з питань України Полін Мофре.
Систематичність атак
Керівник відділу досліджень Truth Hound Роман Коваль зазначив, що обстріли готелів відбуваються систематично і мають чітку логіку. Він вважає, що метою таких ударів є не лише знищення будівель, а й «залякування та завдавання шкоди» тим, хто зупиняється в готелях.
Правозахисники також зауважили, що через загрозу обстрілів журналісти змушені змінювати умови роботи. Наприклад, кореспонденти «уникають проживання у готелях, розташованих поблизу лінії фронту».
«Автомобілі без розпізнавальних знаків, відсутність шевронів Press на бронежилетах, відключена геолокація… Бути непомітним стало стратегією виживання. Деякі редакції обмежують кількість ночівель у готелях і віддають перевагу розміщенню в приватному секторі, а іноді зовсім забороняють поїздки до певних зон», – йдеться в доповіді.