Москва ставить умови для припинення вогню в Чорному морі
Політика
У Кремлі озвучили офіційну позицію щодо припинення вогню в Чорному морі, заявивши, що виконання угоди залежить від зняття санкцій зі сторони Сполучених Штатів. Як зазначають аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW), російська сторона вимагає скасування санкцій, які стосуються державного банку «Россельхозбанк» і інших фінансових установ, що займаються міжнародною торгівлею продуктами харчування та добривами.
«Крім того, вони повинні скасувати санкції, що обмежують компанії, що виробляють і експортують продовольство і добрива, і їхні страхові компанії, скасувати обмеження на обслуговування суден у портах і санкції проти суден, що працюють під російським прапором, які здійснюють торгівлю продовольством і добривами, а також зняти обмеження на постачання до Росії сільськогосподарської техніки та інших інструментів, які використовуються у виробництві продовольства і добрив. Сполучені Штати не надавали Росії такого послаблення санкцій, коли Україна та Росія погодили зернову угоду в липні 2022 року», – відзначають експерти.
За підсумками недавніх зустрічей у Саудівській Аравії, представники Білого дому та Кремля зазначали, що «Сполучені Штати допоможуть відновити доступ Росії до світового ринку для експорту сільськогосподарської продукції та добрив, знизити витрати на морське страхування та розширити доступ до портів і платіжних систем для таких транзакцій».
Проте, аналітики ISW акцентують, що у заявах США немає чітких вимог, які б вказували на те, що дотримання Росією режиму припинення вогню в Чорному морі залежатиме від попереднього послаблення санкцій.
Президент США Дональд Трамп, коментуючи результати переговорів в Ер-Ріяді, зазначив, що Вашингтон розглядає умови Кремля щодо виконання угоди про перемир’я. «Ми думаємо про них прямо зараз. Є близько п’яти або шести умов. Ми розглядаємо їх усі», – заявив Трамп під час спілкування з журналістами.
У період з 23 по 25 березня в Ер-Ріяді представники США провели двосторонні переговори на технічному рівні з українською делегацією. Крім того, 24 березня делегація США провела понад 12 годинні переговори з представниками росії.
Сьогодні Білий дім також повідомив, що в рамках угоди з Україною у Саудівській Аравії, серед іншого, була досягнута домовленість про безпечне судноплавство в Чорному морі та розробку механізму заборони на удари по енергетичних об’єктах.
Кремль, у свою чергу, опублікував свою версію заяви з результатами перемовин, в якій зазначено, що рф і США погодилися розробити заходи щодо заборони ударів по об’єктах енергетики Росії та України терміном на 30 діб, починаючи з 18 березня 2025 року. Однак Вашингтон не наводив точних дат у своїй заяві.
Крім того, Москва заявила, що угода про забезпечення безпеки судноплавства в Чорному морі набирає чинності лише після зняття ряду санкцій з рф, тоді як Вашингтон не підтвердив цю умову.