Мирне врегулювання: повернення дітей з росії та обмін полоненими
Політика
Європейська рада нещодавно оприлюднила заяву за підсумками саміту, що відбувся 20 березня, у якій висловила підтримку
«всеосяжному, справедливому та тривалому миру»
в Україні. У заяві підкреслюється важливість повернення українських дітей, які були незаконно вивезені до росії, і обміну військовополоненими.
Країни Європейського Союзу, зокрема, привітали спільну заяву, видану Україною та Сполученими Штатами після їхньої зустрічі в Саудівській Аравії 11 березня. В заяві містяться пропозиції щодо угоди про припинення вогню. Лідери ЄС закликали росію продемонструвати реальну політичну волю для завершення війни.
Зусилля щодо гуманітарної допомоги
Згідно з заявою,
«Надійний шлях до миру має включати зусилля з надання гуманітарної допомоги, зокрема обмін військовополоненими, звільнення цивільних осіб і повернення всіх українських дітей та інших цивільних осіб, які були незаконно депортовані та передані до росії та білорусі»
. Європейська рада також готова посилити тиск на росію через нові санкції та покращення виконання вже наявних заходів.
Лідери блоку підтвердили наміри продовжувати фінансову і військову підтримку Києва, а також підтримувати незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України в межах міжнародно визнаних кордонів.
Статистика щодо дітей
Під час обговорень можливого припинення вогню Україна порушувала питання звільнення військовополонених та повернення викрадених росією дітей. Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець зазначив, що росія незаконно вивезла з України близько 150 тисяч дітей. Уповноважена з прав дитини Дар’я Герасимчук називає цю цифру ще вищою –
«кілька сотень тисяч дітей, тобто десь 200-300 тисяч»
.
Станом на 26 лютого, Україні вдалося повернути 1227 дітей з території росії та тимчасово окупованих земель, як повідомила перша леді України Олена Зеленська.
Крім того, у березні 2023 року Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав ордери на арешт президента росії Володимира Путіна і дитячого омбудсмена рф Марії Львової-Бєлової через підозри в скоєнні воєнних злочинів, зокрема, насильницьких депортацій дітей з окупованих територій України.