Скандал з розкраданням 15 млн грн на гуманітарних закупівлях в Харкові
Політика
Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) та Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) завершили розслідування справи, що стосується заволодіння 15,2 мільйона гривень під час закупівлі продуктів для гуманітарних потреб Харківською обласною військовою адміністрацією (ОВА).
Серед обвинувачених – керівниця апарату Харківської ОВА, директорка товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ) та її заступник, а також директор регіонального управління ТОВ. За інформацією НАБУ, прізвища фігурантів справи не розголошуються, однак раніше в ЗМІ повідомлялося, що серед підозрюваних є Вікторія Белявцева, керівниця апарату Харківської ОВА.
Суть злочину та підробка документів
Слідство встановило, що у березні 2022 року керівниця апарату Харківської ОВА та директорка ТОВ уклали тристоронній договір з АТ «Укрзалізниця» на постачання продовольчих товарів. Ця продукція планувалася для безкоштовної роздачі населенню в прифронтових областях та на деокупованих територіях.
Після укладення угоди, посадовиця Харківської ОВА у змові з представниками ТОВ підробила документи про отримання 235 тонн продукції, що стало підставою для перерахування «Укрзалізницею» понад 15 мільйонів гривень на рахунки постачальника. Однак оплачені продукти так і не були доставлені.
Відповідальність за злочин
У грудні 2022 року учасники схеми дізналися про розслідування НАБУ щодо їх діяльності. Щоб уникнути викриття злочину, керівниця апарату вирішила замаскувати невидачу продуктів фактом їх безпечного зберігання. Зрештою, продукцію було поставлено, і завдану шкоду фактично відшкодовано.
Учасникам схеми висунуто обвинувачення за кількома статтями Кримінального кодексу України:
- ч. 5 ст. 191 – привласнення або розтрата майна шляхом зловживання службовим становищем;
- ч. 4 ст. 358 – використання завідомо підробленого документа;
- ч. 1 ст. 366 – службове підроблення, тобто внесення завідомо неправдивих відомостей до офіційних документів.