Зеленський звертається до ЄС: Україні потрібні 5 мільярдів євро на боєприпаси
Політика
Президент України Володимир Зеленський виступив із закликом до лідерів країн Європейського Союзу під час саміту в Брюсселі, що відбувся 20 березня. Він попросив терміново надати Україні 5 мільярдів євро, які необхідні для закупівлі боєприпасів.
Зеленський зазначив:
«Нам потрібні кошти для артилерійських снарядів, і ми справді будемо вдячні за підтримку Європи у розмірі не менше 5 мільярдів євро якнайшвидше»
. Президент також акцентував увагу на важливості інвестицій у виробництво зброї як в Україні, так і в країнах ЄС, підкресливши, що Європі необхідна технологічна незалежність у цій сфері.
Заклик до співпраці в оборонній сфері
Володимир Зеленський пояснив, що
«все необхідне для захисту континенту має вироблятися тут, у Європі. Ми маємо працювати над цим разом»
. Він подякував тим державам, які вже здійснюють конкретні кроки у напрямку підвищення обороноздатності Європи, і висловив сподівання на швидкий старт програми ReArm Europe, яку вважає важливим кроком для зміцнення безпеки.
Крім того, український президент підкреслив, що технології України у сфері безпілотників та радіоелектронної боротьби можуть бути корисними для Європи та міжнародних партнерів. Він висловив впевненість, що подальший розвиток цих технологій за рахунок інвестицій ЄС може стати основою для нової архітектури європейської безпеки.
Позиція Євросоюзу щодо оборонної підтримки
Головна дипломатка ЄС Кая Каллас також підняла питання необхідності 5 мільярдів євро для України, наголосивши на важливості розробки короткострокового плану для задоволення термінових потреб у боєприпасах.
«Якщо ми зараз не можемо вирішити питання наступного року, давайте визначимося з короткостроковими завданнями – невідкладними потребами України щодо боєприпасів»
, – зазначила Каллас.
Напередодні саміту Єврокомісія представила нову оборонну ініціативу SAFE, яка передбачає доступ країн-членів до кредитів на 150 мільярдів євро для закупівлі озброєння, виготовленого в ЄС та Україні. Проєкт комюніке саміту передбачає продовження фінансової та військової допомоги Україні, підтримуючи її незалежність та суверенітет у межах міжнародно визнаних кордонів, а також наголошуючи на необхідності демонстрації росією «справжньої політичної волі для завершення війни».