Ґутерріш заявив у Києві про «критичну важливість» продовження зернової угоди
ПодіїГенеральний секретар ООН Антоніу Ґутерріш заявив у Києві 8 березня, що надзвичайно важливо продовжити міжнародну угоду, яка дозволяє продовжити експорт зерна з охопленою війною України.
«Я хочу підкреслити критичну важливість продовження Чорноморської ініціативи щодо зерна після 18 березня і роботи над створенням умов для максимально можливого використання експортної інфраструктури через Чорне море, відповідно до цілей ініціативи», – сказав очільник ООН.
Президент України Володимир Зеленський також заявив, що для всього світу «критично необхідне» поновлення угоди.
Угода уможливила експорт 23 мільйонів тонн зерна з трьох окремих українських портів, нагадав Ґутерріш. Домовленість «сприяла зниженню глобальної вартості продовольства та запропонувала важливу допомогу людям, які також платять високу ціну за цю війну, особливо в країнах, що розвиваються», сказав генеральний секретар ООН.
«Експорт українських, а також російських, продовольства та добрив має важливе значення для глобальної продовольчої безпеки та цін на продовольство», – додав він.
Відповідно до торішньої угоди, Росії гарантували право експортувати добрива без західних санкцій. У Москві наполягають, що частина угоди не була дотримана.
Російське вторгнення в лютому минулого року призвело до того, що українські чорноморські порти були заблоковані військовими кораблями Москви. Це тривало доти, доки укладена в липні 2022 року угода уможливила безпечний експорт критично важливих поставок продовольства.
Угода буде автоматично продовжена 18 березня, якщо Москва чи Київ не заперечуватимуть. Документи були підписані з одного боку Росією, Туреччиною та ООН, з іншого – Україною, Туреччиною та ООН. Прямих домовленостей Москви і Києва з цього питання немає.